Samsung ve Google 10 Yıllık Patent Anlaşması İmzaladı

Techcrunch’ın paylaştığı habere göre Samsung ve Google 10 yıllık patent anlaşması yaptı. Bu Apple’a karşı yapılan bir patent ittifakı olarak yorumlanıyor. Apple daha önce Samsung’a patent davası açmıştı ve 2012’de yaklaşık 1 Milyar $ tazminat elde etmişti. Hatta Apple’a bu parayı 30 kamyonla 5 centlik bozukluklarla ödediği söylenmişti.

Apple daha önce bizzat Steve Jobs’ın ağzından ifadelerle Google’ı “hırsız” olarak değerlendirmişti ve Android’i piyasadan silmeye yemin etmişti.  Ancak, bunu yaparken davalarında hiçbir zaman Google’ı doğrudan hedef almıyor.  Her zaman son kullanıcıyla buluşan, Android’in donanımını üreten Samsung, LG, HTC gibi firmaları hedef alıyor.  Bu aslında bir bakıma Google’ı kullanacak hiçbir vendor’ın kalmamasını amaçlıyor.  Zira, Samsung patent davasını kaybetmesine karşın ayakta kalabildi, ancak diğer firmalar onun kadar iyi durumda değil.  Her ne kadar Google HTC’ye yasal destekte bulunsa da,  HTC’nin durumu pek de parlak değil.

Apple ile Google ile daha önce de Kodak patentleri için birbirine girmişti.  Sonuçta her iki tarafın da birbirine karşı avantajlı bir durum çıkmadı.

Google 2013’te Motorala’yı 12.5 Milyar $ a satın aldığında bunun büyük ölçüde patentlerden kaynaklı olduğu söyleniyordu.  Zaman içinde, gerçekten, Google, Motorola’nın patentleriyle daha çok ilgili olduğunu da gösterdi.

  • Motorala Home’u 2.35 Milyar $ a Arris’e sattı.
  • Motorola’yı küçültme kararı aldı.
  • Google Motorola’yı ayrı bir iş kolu olarak yönetme kararı aldı.
  • Motorola patentlerinin Google için ne anlama geldiği de ekteki yazıda iyi analiz edilmiş.

Motorola

Apple da bu hamleye karşı boş durmadı ve Motorola patentlerinin bir kısmını kullanmasını sağlayacak bir anlaşma yaptı.  Şimdi artık bu patentler Samsung’un da hizmetinde.  Bu yönden bakılınca Apple’ın Samsung ile yaptığı patent anlaşması aslında Google’ın vendorlarını koruması açısından oldukça kritik.  Yakın zamanda bu kadar büyük olmasa da, Google’ın benzer anlaşmaları diğer Android kullanan üreticiler ile yapması beklenebilir.  Her ne kadar Samsung tarafından yapılan açıklamada “bu anlaşma birlikte hareket etmek endüstri açısından daha faydalı” dense de, patent savaşlarında cepheler artık daha sıkı ve savaş sürekli sertleşiyor.

Google ve Apple bu savaşı bitirmek açısından CEO seviyesinde görüşmeler de yapıyor.  Bu gerçekten de sektörün gelişimi açısından olumlu ama benim ışık görmediğim bir durum.  Kendi kişisel fikrim, patentler firmaların kendi ürünlerini korumak ve teknolojiyi geliştirmek için olmalı.  Hele ki de-facto denecek patentlerle artık firmaları iflasa sürükleyecek noktaya varılıyorsa, bu iş amacından şaşıyor demektir.  Bu tarz patent anlaşmaları dışında birlikte projeler yapmayı sektörün her tarafında görmeyi diliyorum.

Aşağıdaki grafikte patent savaşlarını büyük bir resimden gösteren görseli bulabilirsiniz.

Patent Wars

 

Konusu geçmişken patentle ilgili diğer bazı haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation