Seth Godin Turkcell Pazarlama Zirvesindeydi

Turkcell Pazarlama Zirvesi’nde pazarlama gurusu olan Seth Godin’i getirerek yine farkını konuşturdu.  Sektörü takip edilen, fenomen haline gelen biriyle bir araya getirdi.  Ben de zirveyi online takip edip kendi notlarımı aldım.  Sizinle paylaşıyorum.

Bize okullarda öğretilen söyleneni yapmamızdır.  Hata yapmaktan korkmamızı sağlarlar.  Oysa ki, yeni dünya böyle değil.  Yeni dünyada düzeltilebildiğin sürece hata yapmakta sorun yok.  Yazıldığı gibi değil, hissettiğin gibi yap.  Çünkü korkarak kazanamazsınız.  Burada bir anda Seth Godin seyircilere bir ritimle ellerini çırpmalarını söyledi.  Seyirciler bunu yapmakta tereddüt ettiğinde de, bunun yine bize öğretilenlerin ve söylenenlerin dışına çıkmaya korkmamıza, eğitim sistemimizin bizi böyle yetiştirdiğine işaret etti.

Seth Godin

 

Don’t play it as written.  Play as it feels.

It is OK to be wrong if you can fix it.

You can’t win by scarcity.

 

 

 

Artık bizi ortalama insanları etkilemek yeterli olmuyor.  Burada Seth Godin klasik bir dağılım eğrisi gösterdi.   Gün geçtikçe de bu eğrinin tepesinin inmeye başladığını, ortalama insanların sayısının azalmakta ve daha çeşitli olmaya başladığını göreceksiniz.  Ortalamaya değil, kenarlara odaklanmalısınız.  Bu da daha cesur olmanız, hata yapmayı göze almanız için bir neden. Zaten kovulmamayı göze alarak hareket eden bir insan zaten muhtemelen kovulmayacaktır.

Artık bir sanayi ekonomisinden bağlantı ekonomisine (connection economy) geçiyoruz.  Bu da yeni fırsatlar doğuruyor.  Bugün seyahat sitesi olan TripAdvisor, American Airlines’tan daha fazla gelir elde ediyor.  Bu tanımı başka yerlerde de duymuş olabilirsiniz.  Steve Jobs meşhur Stanford mezuniyet konuşmasında da farklı noktaları görmenin ve birleştirmenin önemine değinmişti.  Burada yaptığımız işi sanat olarak görmenin, içine bir yaratıcılık katmanın, farklı şeyleri denemenin de önemine değindi.

Art is the guts to connect

İnsanları yeni şeyleri denemekten kaçınmaya zorlayan şey “kertenkele beyin” (lizard brain) dir.  Bu sizi koyun gibi davranmaya iter.

Lizard brain does not want you to ask questions.  It wants you to act as a sheep.

Vasat zihin yapısında şunlar vardır.

  • Deniability
  • Helplessness
  • Contempt
  • Fear

Sorumluluğu reddetmek, adım atmaya korkmak insanları vasat bir zihne hapseder.

Bir üst seviyeye çıkmaya çalışın.  İnsanları sizi takip etmeye davet edin.  Söyledikleriniz hakkında NET olun. Kolay yola sapmayın.  Gidin bir şeyi gerçekleştirin!

Be clear about what you talk

Challenge to next level

Say follow me.

Apple teknolojinin spesifik bir mühendislik işi olmak zorunda olmadığını, kültürel bir konu da olabileceğini gösterdi.

Ben çocuğumun üniversite gitmemiş olmasından ve kendi işini kurmuş olmasından son derece gurur duyuyorum.  En iyi öğrenilecek ve hata yapılacak zaman 12-15 yaş aralığındadır.  Çocuğunuzu hata yapmaya teşvik edin.

Mobil cihazımdan kimlerin beni “beğendiği” bu cihazın iyi bir kullanımı değil.  Aynı şekilde bütün gün mobil cihazınıza bakarsanız bir şeyler üretemezsiniz.  Bir kampanya başlatın.  Bir değişiklik yaratın.

Şirket kültürünün DNA’larına yazıldığı ve değişimin zorluğu hakkında bir soru hakkında:

DNA fazla abartılmış (overrated).  Kore 60’lı yıllarda fakir bir ülkeydi, ama bugün çok daha gelişmiş bir ülke, kültürler değişebilir.

Yazarın notu:

Aşağıda benden daha detaylı yazdığını düşündüğüm, yerinde katılmış birinin notları da var.  Okumanızı tavsiye ederim.

http://www.ercument.org/2014/01/29/seth-godin-istanbulda-ne-dedi/

Seth Godin’i Twitter’da da takip etmenizi tavsiye ederim.

https://twitter.com/ThisIsSethsBlog

Turkcell’e böyle önemli bir ismi getirdiği için ekosistemi bir araya getirme görevini üstlendiği için çok teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation