Teknoloji Bülteni (1-8 Şubat)

Blog’umu açtığımdan beri teknoloji haberlerini bir bülten halinde paylaşmak istiyordum.  Bunu daha önce işyerimde yapsam da bloguma taşımak için zaman ayıramamıştım.  Bu bülteni en fazla iki haftada bir yayınlamayı planlıyorum.  Bu bültende ilgimi çeken satın almalar, teknolojik gelişmeler, değişik patent başvuruları ve yaratıcı iş modellerini paylaşacağım.

Eğer bu bültenler ilginizi çekerse, okumak üzere kaydettiğim yazıları takip etmenizi de öneriyorum.  Sağ tarafta “İlgimi Çeken Yazılar” kısmından veya şu RSS feed’inden takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Apple – Google – Twitter

 • Apple 700 Milyar $ piyasa değeri ve 178 Milyar $ nakiti varken 6.5 Milyar $ borçlanmaya gitti.  Nedeni şu yazıda.

 • Twitter demişken, Q4 sonuçları açıklandı.  Twitter’ın gelir modeli oturuyor.  Aktif kullanıcı sayısı da 241 milyonu geçti.
 • Twitter’da tweet sildirmede dünya birincisi tahmin edin kim? 1982 talebin 1820’siyle Türkiye!
 • Twitter ve Google gerçek zamanlı olarak tweet’lerin arama sonuçlarında çıkması için anlaşmaya vardı.  Anlaşılan o ki, Google bunun için belli bir ücret ödeyecek.  Detayı için buyrun.

Satın Almalar

 • New York’ta, bulunduğunuz bir noktaya vale çağırabildiğiniz ve yine uygulamanızdan arabanızı geri çağırabildiğiniz ValetAnywhere uygulaması $1.35M yatırım aldı.  Detayı için buyrun.
 • 80M kullanıcısıyla fitness-sağlık uygulaması MyFitnessApp 475 M $’a satıldı.
 • Bugün Türkiye’de Turkcell bile binalarını bir araya toplayamamışken, bir kampüs mantığı oluşturamamışken, Facebook genel merkezi etrafındaki 21 binayı 400 Milyon $ a satın aldı.  Detayı şurada.

Diğer

 • Bugün 2 milyar insanın banka hesabı yok.  Bunların 1 milyarının ise cep telefonu bulunmakta.  Bill Gates bu röportajda, 15 yıl içinde, banka hesabı olmayan insanların ödemelerini telefonlarıyla yapacağını öngörüyor.
 • Klasik iş arama sayfalarından sıkıldınız mı?  Bu linkteki uygulamalarla parmağınızın bir dokunuşuyla iş beğenmek ya da reddetmek ayrı bir keyif.  Tinder style!
 • Ali Baba da dağıtımda drone kullananlara katıldı.  Daha önce Amazon Prime Air servisiyle 30 dk. da teslimat hizmeti vermeye başlamıştı.  Ali Baba bu yöntemi kullanmaya ne ile başladı biliyor musunuz?  Çay dağıtımı!
 • Uruguay’da plastik şişelerle ayakkabı satın alabiliyorsunuz.  Geri dönüşüm açısından çok iyi bir uygulama.
 • Spotify’daki 4 milyon şarkı bugüne kadar hiç çalınmamış.  Forgotify bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Bunları kaydettikten sonra yazıya dökmem, düzenlemem epey zaman aldı.  Sonrakileri daha hızlı paylaşmayı hedefliyorum.  Sağlıcakla kalın.

3 Thoughts on “Teknoloji Bülteni (1-8 Şubat)

 1. Mükemmel bir bülten olmuş!

 2. Hakan Kömürcü on 13/02/2015 at 23:54 said:

  Bambaşka bir dünya dönüyor oralarda derken aslında dünya orada dönüyor da, biz bambaşka diyarlarda kalmışız haberimiz yok…

  • celepokan on 14/02/2015 at 00:02 said:

   Hakan’cım dediğin gibi bambaşka bir dünyada gibiyiz. Bu sadece bir haftalık sürede benim yakalayabildiklerim ve önemli gördüklerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation