Teknoloji Bülteni (9-16 Şubat)

Daha önce ilkini paylaştığım teknoloji bültenine çok iyi geri bildirimler aldım.  Söylediğim gibi iki haftada bir bu bülteni yayımlamayı hedefliyorum.  Ancak, teknoloji dünyası öyle bir hızla ilerliyor ki, benim bir paylaşıma koca iki haftayı sığdırmam mümkün değil.  Bu nedenle öncelikle 9-16 Şubat haftasını paylaşıyorum.  Geçen haftanınkini de çok geçmeden paylaşacağım.

Amatörce yaptığım bu paylaşım ciddi vakit alıyor.  Bu nedenle paylaşımlarım bu haberlere göre gecikmeli olabiliyor.  Eğer beklemek istemezeni size okumak üzere kaydettiğim yazıları takip etmenizi öneriyorum.  Sağda “İlgimi Çeken Yazılar” kısmından veya şu RSS feed’inden takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Satın Almalar / Yatırımlar

 • Rocket Internet online yemek siparişi şirketi Talabat’ı 150 milyon Euro’ya satın aldı.  Rocket Internet kendisine büyük bir yemek sipariş ağı kurmaya devam ediyor.  Geçen hafta da Delivery Hero’nun 30’unu 496 M €’ya satın almıştı.  Talabat Arap ülkelerinde çalışan bir firma.  YemekSepeti’ne ek yatırım geleceğinin dedikoduları da dolaşırken ne olacağını göreceğiz.
 • Bir yemek sipariş sitesi satın alması da Yelp’ten.  Yelp ABD’nin popüler servisi Eat34’ü 134 M $’a satın aldı.
 • Rocket Internet’in yemek siparişinde zincir satın almaları gibi, online seyahat firması Expedia da satın almalarla büyümeye devam ediyor.  Geçen ay 280 M $’a Travelocity’yi satın alan Expedia, bu sefer 1.34 Milyar $’a Orbitz’i satın aldı.

google

 • Google Elon Musk’a ait uzay nakliye ve araştırma şirketi SpaceX’e 900M $ yatırım yaptı.  Fidelity ile toplamda 1 Milyar $ yatırım yapan Google, şirketin 7.5% luk payını elde etti.  Mars’ta bir koloni kurmak için uzay ulaşım masraflarını düşürmeye çalışan SpaceX’in değeri de böylece 12 Milyar $’a ulaştı.
 • Google uzmanlarla bire bir iletişim sağlayan platformu Helpouts’u Nisan ayında kapatıyor.  Google beklediği büyümeyi elde edemediği için bu kararı verdiğini açıkladı.
 • 80’li yıllarda çocukluğunu yaşayanlar hatırlarlar.  Kartlı kırmızı ViewMaster resim görüntüleyicilerimiz vardı.  Çevirip çevirip içindeki resimlere bakardık.  Şimdi Google’ın CardBoard teknolojisini de kullanarak, Virtual Reality’nin çok hoş, nostaljik bir kullanımı ile karşı karşıyayız.

apple-logo

 • Google gibi bir yeşil enerji yatırımı da Apple’dan.  Apple California’da 850 M $’lık güneş enerjisi tarlası kuruyor.  Bu tarla 60.000 evin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede enerji üreteceğini söylüyor.

facebook-logo

 • Milyonlarca Facebook kullanıcısı “Internet kullanmıyorum” demiş.  Facebook kullanırken de Internet kullandıklarının farkında değiller.  Helal olsun, yarattıkları algı muhteşem.
 • Facebook’un ücretsiz internet projesi internet.org Hindistan’da kısmi kullanıma açıldı.  Proje kapsamında sağlıktan habere, spordan bilgi ve iş konularına kadar çeşitli internet servislerine ücretsiz erişim

Diğer

 • Bir dönem bitiyor.  Bir zamanların popüler dosya paylaşım servisi Rapidshare 31 Mart’ta kapanıyor.  Net bir sebep belirtilmemiş olsa da, bulut bilişimin yükselişi ve dosya paylaşım platformlarının yaygınlaşması bu durumu etkiledi gözüküyor.
 • Bill Gates gelişmekte olan ülkelerin gelişmişleri yakalaması için online eğitim sınıflarının önemine inanmakta.  Bill Gates’in teknolojiyi sadece ticaret amaçlı olarak değil, ihtiyaç sahiplerine fayda sağlamak adına kullanmak istemesi, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışması çok etkileyici.  Bu bakımdan bütün makalelerini takip ediyorum.  Aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim.
 • Araştırmaya göre, Kendi kendini kullanan arabalar Amerika’da araba sahipliğini yarıya indirebilir.  Zira, ailelerin 68’inde birden fazla araba bulunmakta ve nüfusun sadece 2%’sinin hem birden fazla arabası bulunmakta ve birbiri ile çakışan kullanım ihtiyaçları var.
 • Şimdiye kadarki en hızlı büyümeyi elde eden enterprise yazılım olan Slack 1. yılında 500K günlük aktif kullanıcıya ulaştı.  135K müşteri ise ücretli.  Slack’in yıllık 12 M $ kalıcı geliri var ve her 11 günde buna 1 M $ daha ekliyor.  Slack daha önce 1.12 Milyar $ değerleme ile yatırım almıştı.
 • Patent trolleri şimdi de crowdfunding platformlarını gözüne kestirdi.  Kendi bir sitesi bile olmayan AlphaCap Ventures, sadece bu konuda değer üreten, iş yapan platformlardan para sızdırmak üzere 12 platforma dava açtı.  Innovation Act Amerika’da bir üretim yapmadan sadece kira elde etmeye çalışan patent trollerini engellemeye yönelik yeni kurallar getiren bir kanun tasarısı.  Bu kanun tasarısı crowdfunding platformlarını kurtaracağa benziyor.
 • TheThings.io IoT(Internet of Things) dünyasının AWS’i olmak istiyor.  Sunduğu cloud altyapısı ile firmalara yaptığınız işe odaklanın, biz de onları Internet’e bağlayalım diyor.  API’leri aracılığıyla bu cihazları birbiriyle konuşturacağını ve cihazların birbiriyle uyumlu olacağını söylüyor.
 • Amerikalı bir firma, el yazısı örneklerini öğretebilecekleri bir robot tasarladı.  Bu robot sayesinde kişilerin el yazısı taklit edilebiliyor, imzası bile atılabiliyor.  Konuyla ilgili paylaştığım bir yazı ekte.
 • 30 ülke, 100 banka, en az 300 milyon doların çalındığı tarihi soygunla ilgili detaylar şurada.  Habere göre, hackerlar banka çalışanlarına attıkları kötü yazılım içeren maille, çalışanların davranışlarını izliyor ve banka prosedürlerini izliyor.  Yazılım bulaştığı bilgisayarları kullanmaya da izin veriyor.
 • Bir haber de çalıştığım şirket olan Turkcell’den.  Turkcell 2014 Q4 sonuçları açıklandı.  Turkcell Grubu 2014 yılını 12 milyar lira gelirle kapattı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation