Twitter’ın Q4 Sonuçları

Twitter dün halka arzı sonrası ilk çeyrek (2013 Q4) sonuçlarını açıkladı.

184M mobil aktif kullanıcısı olduğunu ve geçen yıla göre 37% artış gösterdiğini belirtti.

Toplam kullanıcı sayısı ise 241M. Toplamdaki büyüme ise 30%.  Bu aslında Twitter’ın mobil öncelikli olarak büyüdüğünü gösteriyor.  Gerçi bu değişen mobil dünyanın kaçınılmaz sonuçlarından biri zaten.

twitteruser

Twitter’ın reklam gelirlerinin 75% i de mobilden gelmiş.  Twitter’ın 242.7 M $ Q4 geliri olmuş.  Burada finansal analistlerin tahmini 217.8 M $ imiş.  Twitter’ın IPO öncesi son çeyrek (Q3) geliri ise 168.6 M $.  Yani analistler IPO sonrası Twitter’dan 29% a yakın bir artış beklerken, gelirde 44% e yakın bir gelir artışı yakalamış.

Şimdi gelelim asıl önemli konuya.

Twitter finansal gelir hedeflerini aşmasına ve 30% aktif kullanıcı yönünden büyümesine rağmen, aktif kullanıcı büyümesi pazar tarafından yeterli bulunmamış!  Twitter dünden beri 8.7 MİLYAR $ değer kaybetti. Bu satın aldığı zamandaki değerine göre (715 Milyon $) 12.14 INSTAGRAM demek.  Üstelik değer kaybetmeye de devam ediyor.  Pazarın aktif kullanıcı sayısındaki artışa, finansal hedeflerden daha çok önem vermiş olması çok ilginç.

Pazarın kuralları değişiyor ve inanılmaz derecede agresifleşiyor.  Yatırımcılar finansal hedeflerin tutmasının dışında, finansal büyümeyi destekleyecek organik büyümeyi de bekliyor. Twitter aslında sosyal ağlar içerisinde, her kesime hitap edebilen, gücünü kaybetmeden devam edebilenlerden biri.  Gelir modeli de oturmaya başladı gözüküyor.  Bu bakımdan IPO sonrası süreci Facebook’a göre yine daha rahat atlatacağa benziyor.

Kaynak:

http://techcrunch.com/2014/02/06/twitter-lost-12-14-instagrams-in-value-today/

http://www.businessinsider.com/twitter-engagement-2014-2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation